Przeskocz do treści

XX Integracyjne Mistrzostwa Zabrza w Ringo

25 października 2018 r. w zabrzańskiej hali MOSiR odbyły się XX Integracyjne Mistrzostwa Zabrza w Ringo pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zabrza Pani Małgorzaty Mańki – Szulik.

Organizatorem Mistrzostw było Stowarzyszenie „Nasza szkoła – nasz dom”, działające przy Szkole Podstawowej nr 40 Specjalnej w Zabrzu.

Współorganizatorzy:

 • MOSiR Zabrze;
 • Urząd Miejski w Zabrzu Wydział Promocji, Turystyki i Sportu;
 • Szkoła Podstawowa nr 40 Specjalna w Zabrzu.

Głównym celem zawodów było upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży, również  z niepełnosprawnością intelektualną, pochodzącej z różnych środowisk, doskonalenie techniki i taktyki gry w ringo, integracja środowisk rówieśniczych, kształtowanie u zawodników pozytywnych cech charakteru, propagowanie sportu osób niepełnosprawnych oraz gry w ringo, jako aktywnego sposobu spędzania czasu oraz promocja miasta Zabrze.

W zawodach wzięło udział  ponad 200 osób /w tym 156 zawodników + 4 w meczu pokazowym/ z 19 placówek ze szkół ogólnodostępnych i integracyjnych z Zabrza oraz uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną ze szkół specjalnych z terenu woj. śląskiego. Mecze rozgrywane były na 5 boiskach, w 9 kategoriach:

 • szkoły podstawowe klasy V-VI dwójki chłopców, dwójki dziewcząt
 • szkoły podstawowe specjalne i integracyjne klasy V-VI dwójki chłopców, dwójki dziewcząt
 • szkoły podstawowe klasy VII – VIII i klasy III gimnazjum dwójki chłopców, dwójki dziewcząt
 • szkoły podstawowe specjalne i integracyjne klasy VII – VIII i klasy III gimnazjum dwójki chłopców, dwójki dziewcząt
 • Odziały Edukacyjno-Terapeutyczne: trójki dowolne.

Uczestników przywitał Pan Marian Czochara Przewodniczący Rady Miasta Zabrze. Wśród zaproszonych gości byli: zastępca prezydenta Miasta Zabrze Pan Jan Pawluch, Pani Celina Pająk – naczelnik Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu U.M. Zabrze, Pani Stanisława Stus – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 40 Specjalnej w Zabrzu, Pan Andrzej Konieczny Członek Zarządu, Dyrektor ds. Strategii, Inwestycji i Rozwoju Sportu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Na początku zawodów odbył się mecz pokazowy organizatorzy kontra zaproszeni goście. Zaproszenie otrzymali Panowie Krzysztof Nowiński i Dariusz Rymaszewski -inspektorzy z Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu U.M. w Zabrzu, a organizatora reprezentowali Pani Jolanta Nenko i Pan Błażej Domagalski – sędziowie zawodów. Mecz wzbudził wiele emocji wśród uczestników Mistrzostw i zakończył się wynikiem 15 : 13 dla organizatorów.

Po rozegraniu wszystkich spotkań w grupach eliminacyjnych oraz finałowych klasyfikacja przedstawia się następująco:

szkoły podstawowe specjalne i integracyjne klasy V-VI dwójki dziewcząt

 1. SP nr 38 Zabrze
 2. SP nr 8 Zabrze
 3. SP nr 40 Zabrze

szkoły podstawowe specjalne i integracyjne klasy V-VI dwójki chłopców:

 1. SP nr 38 Zabrze
 2. ZSOS nr 7 Gliwice
 3. SP nr 8 Zabrze

szkoły podstawowe klasy V-VI dwójki dziewcząt:

 1. SP nr 22 Zabrze
 2. SP nr 36 Zabrze
 3. SP nr 15 Zabrze

szkoły podstawowe klasy V-VI dwójki chłopców:

 1. SP nr 15 Zabrze
 2. SP nr 36 Zabrze
 3. SP „Nasza Szkoła” Zabrze

szkoły podstawowe specjalne i integracyjne klasy VII – VIII i klasy III gimnazjum dwójki dziewcząt;

 1. ZS Radzionków
 2. SP nr 38 Zabrze
 3. SP nr 40 Bytom

szkoły podstawowe specjalne i integracyjne klasy VII – VIII i klasy III gimnazjum dwójki chłopców:

 1. SP nr 35 Ruda Śl.
 2. SP nr 38 Zabrze
 3. SP nr 42 Zabrze

szkoły podstawowe klasy VII – VIII i klasy III gimnazjum dwójki dziewcząt:

 1. SP nr 20 Zabrze
 2. SP nr 36 Zabrze
 3. SP „Nasza szkoła” Zabrze

szkoły podstawowe klasy VII – VIII i klasy III gimnazjum dwójki chłopców:

 1. SP nr 15 Zabrze
 2. SP nr 20 Zabrze
 3. SP nr 35 Zabrze

Odziały Edukacyjno-Terapeutyczne trójki dowolne:

 1. ZS Radzionków
 2. SP nr 39 Zabrze
 3. SP nr 40 Zabrze

Uczestnicy otrzymali koszulki okolicznościowe oraz nagrody indywidualne – koszulki z nadrukiem, czapeczki, torby na pasek tzw. „nerki”, kubki. Dodatkowo drużyny z miejsc  I - III otrzymały puchary i dyplomy, które wręczała Pani Alicja Ochota sędzina główna zawodów oraz sędziowie Panowie Błażej Domagalski i Robert Profus.

Wszyscy uczestnicy otrzymali ciepły posiłek, wody mineralne i gorące napoje, pączki, ciasto i jubileuszowy tort.

XX Integracyjne Mistrzostwa Zabrza w Ringo pod honorowym patronatem Prezydenta Zabrza Pani Małgorzaty Mańki - Szulik  dofinansowane były przez Urząd Miejski w Zabrzu Wydział Promocji, Turystyki i Sportu.