Podróże małe i duże – Oczyszczalnia w Gliwicach

W dniu 07.11.2019 odbyła się wycieczka do Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach w ramach projektu pn.,, Podróże małe i duże – sól, chleb, woda i ogień do życie niezbędne’’, realizowanego przez Stowarzyszenie ,, Nasza szkoła – nasz dom ‘’, przy udziale środków budżetowych Miasta Zabrze.

Rozpoczynając zwiedzanie muzeum, uczniowie obejrzeli  krótki film animowany ukazujący aktualny  sposób działania miejskiej kanalizacji w Gliwicach. Następnie, pani przewodnik, która oprowadzała po obiektach muzeum,  zapoznała uczniów  się z historią miejskiej kanalizacji w Gliwicach sięgającej aż  XIX wieku. Był to czas rewolucji przemysłowej oraz wzrostu ludności, która wtedy szczególnie  potrzebowała sieci sanitarnej. Zwiedzając budynki muzeum, można było zobaczyć m.in. eksponaty pochodzące z początku ubiegłego stulecia. W programie zwiedzania znalazły się również odwiedziny najnowszej generacji oczyszczalni, która obecnie służy mieszkańcom Gliwic.